roxy
roxy

party list
Neděle 25-01-2015

Praha | Akropolis

plakát

djs Eska // Crespo

kompletní partylist přidej akci
on air
Vysíláme každou druhou
neděli od 19.00 na Radiu 1
neděle 18. 1. 2015

1 | Full Crate x Mar - Nobody Else (Nymfo rmx)

2 | Entita - Can`t Wait

3 | Furious Freaks & Kutlo - I Can See You

4 | Stealth & Dirty Hertz - Revival

5 | Vromm - The Key

6 | Artificial Intelligence - Forgotten Truths ft. Steo

7 | Bungle - Changes

8 | Marcus Intalex - These Days

9 | Mortem - Y.O.U

10 | Packer & Rhodes - Music For The Moment

11 | Bladerunner - Stay

12 | Trilo - Whisper

13 | Joakuim - Rhodes Licks

14 | Artificial Intelligence - What You Had (Lenzman rmx)

15 | Mind Vortex - Colours

16 | Future Fusion & R-Flyer - Forgotten Station

17 | Oliver Yorke - On Your Mind

18 | Hybrid Minds - Conrad

19 | Skeptical - Offline

20 | + DJ Annita Guest Mix

stáhni MP3 záznam
starší relace
S přípravou pořadu
Shadowbox nám pomáhá:
Maximum Underground
ShadowBox DJ's

Zabookujete-li si tři a více Shadowbox DJů na jednu akci, poskytneme vám bannerovou kampaň zdarma.

HONEY T

hraje od roku
2004
akce
Bush // Sázava fest // Rock for People // High Jump // Povaleč // Drumstation // Touch the Jungle
styl
drum'n'bass // garage // dubstep // 100-175 BPM
oblíbené labely
Subtitles // Shogun Audio // Hospital // Exit // XLR8R
specials
redaktor shadowbox.cz
Drumy i Nedrumy
produkce hudby
SoundCloud MeetUp v Praze organizátor
kontakt
honey(at)shadowbox(dot)cz
soundcloud
soundcloud.com/honey

Bio CZ
Honeyho cesta k drumandbassu byla v jistém smyslu opačná. Začal poslouchat drumandbass v roce 2004. Nově objevená hudba mu byla natolik blízká, že si ihned pořídil gramofony a začal trénovat, aniž by předtím chodil na akce nebo věděl, že už v Karlových Varech, v rodném městě nějaká junglová komunita je.

 

Hrát se naučil podle návodu z internetu, jak míchat house. Honey dospěl do světa drumandbassu po boku Akiry, který Honeyho vozil po nemálu akcích v Čechách.

Honey vstoupil roku 2005 do lázeňského bookingu Spabreakers. Od té doby začal psát články i pro Shadowbox. V roce 2007 dostal nabídku, která se neodmítá - byl přijat do Shadowboxí rodiny.

Za své působení Honey pracovně navštívil mnoho koutů České republiky a měl tu čest hrát vedle slavných jmen jako Ed Rush, D Bridge, Calibre, Blu Mar Ten, Mathematics, Chris.SU, Zero T, Danny Bird, Culture Shock, The Brookes Brothers, Total Science, Utah Jazz, Dub Phizix nebo Commix.

Pokud se chystáte přijít na akci kde hraje Honey, očekávejte výpravný melodický set zahrnující více stylů: dnb, garage nebo breaks. Jeho sety obsahují turntablistické triky i digitální efekty.

Roku 2010 zakládá projekt Drumy i Nedrumy (Facebook odkaz). Prozatím klubová noc po větších či menších klubech, která klade důraz na hudební barevnost.

 

Od roku 2011 pořádá pražskou instanci projektu SoundCloud Meetup, který má za úkol seznámit místní producenty různých stylů, za účelem diskuze až po spolupráci. Celkem proběhlo 6 meetingů, některé s producentskými workshopy. Nyní je projekt ze strany SoundCloudu pozastaven.

 

V roce 2012 Honey mění svůj pseudonym na Honey T. Přispívá jednou měsíčně články "Náslech do budoucnosti" a "Free Tunes" na stránkách Shadowbox.

 

V roce 2013 Honey T vydává Honey T své první album 2013 LP, které je zaměřené na barevnost hudeních stylů. Tracky alba byly tvořeny postupně v průběhu celého roku vydávány každý měsíc zdarma.

 

Rok 2014 je ve znamení deep dnb kolektivu Depth Code s přátely Strato, Vex, Waclosh a Hamaka. Honey T se zaměřuje na garage skladby. Dále p5ilejv8 olej do ohně k českému Jungle War. Yo Doge!

 

Další pravidelné či nepravidelné konceptuální aktivity jsou: [label] Sound Night, 2step Garage Session, dnb stage na Stardust v Akropoli.

 

Souběžně s djingem se Honey zajímal a stále více zajímá o produkci vlastních skladeb. Má rád kontrastní zvuk ve zlomeném stylu nehledě na bpm, s důrazem na melodické prvky. Na drumandbass nezanevřel, ale rozšířil si obzory především o styl garage.

 

Bio ENG
Honey's journey into the world of drum n bass has been unusual, to say the least. Upon first hearing drum n bass in 2004, he was so enthralled by the sound that he rushed out and bought his own turntables. Honey had no idea that there was already a junglist community in his hometown and began to teach himself how to mix house records using internet tutorials. Under the guidance of his friend and boss – the talented dj Akira – Honey began to make an impact on the Czech drum n bass scene, supporting his mentor at events all over the country.

In 2005, Honey joined a crew known as Spabreakders and started to write articles for the Czech drum n bass website – Shadowbox.cz. In 2007, he was invited to become a full member of the Shadowbox family. With a few years' experience of performing live under his belt, Honey's stature had grown to the extent that he was invited to play out at many events around the Czech Republic including at the legendary Prague venues: Roxy, Cross and Matrix. He has shared the bill with several icons of the worldwide drum n bass scene, including the likes of Ed Rush, D-Bridge, Calibre, Blu Mar Ten, Mathematics and Commix. 

What can you expect from a Honey T dj set? First of all, the mixing will be on point. It is not unusual to see him switching effortlessly between drum n bass, dubstep, breakbeat, 2step and house. In addition to that, you will be treated to an array of turntablist tricks and digital effects to kick the atmosphere up a level.

In 2010 he set up his own crew – Drumy i Nedrumy (Facebook odkaz) in order to put on a range of nights at both small and large clubs. From 2011 he took charge of Soundcloud Meetups taking place in Prague. These events provide a great opportunity for producers, djs and music lovers to meet, chat and collaborate. 2012 saw 'Honey' become 'Honey T' and he now contributes monthly columns – 'Náslech do budoucnosti' and 'Free Tunes' on Shadowbox.

As well as djing, Honey produces his own music. Using Ableton Live as his primary tool, Honey has cultivated a deep sound that spans several genres and ignores BPM restrictions, focusing on synthesis rather than sampling.

In  2013 he released his debut album 2013 LP which is focused on variety of music genres. Tracks from album was continually produced and released every month for free.

For the comming year 2014 is set the plan to create new deep dnb collective called Depth Code with friends Strato, Vec, Waclosh and Hamaka.

 

Termíny hraní
07.01 Praha // Akropolis // D&N
09.01 Praha // Chillout Café // D&N
21.01 Praha // Le Mirage // D&N
22.01 Praha // Shadow Karlín // D&N
24.01 Praha // Chapeau Rouge
28.01 Praha // Klubovna // D&N
04.02 Praha // Mirage IP // D&N
06.02 Praha // Upgrade
26.02 Praha // Klubovna // D&N

 

Links

SoundCloud

Mixcloud

BandCamp

YouTube

Beatport

Discogs


Releases
10/2014 [Impressionism V/A EP] Depth Code - The End
11/2013 [VA Axaminer vol.3] Honey T - Arcane Storm
10/2013 [CNCSN001] Honey T & SBSTRD - IDKFA
08/2013 [ZENITH012] Honey T - Lost Keys
02/2013 [DFMTD020] Pe:Te - Darkness (Honey T RMX)
12/2012 [Summer Piss EP] Honey T - Summer Piss / Autumn Alley
05/2012 [Till You Hear EP] Honey T - Till You Hear / Not a Single Track Was Given
11/2011 [BFAD021] SoundNbeats & Honey T - Desert Sunset


Mixes
My mixes on Mixcloud profile
Deep Session 10 Minimix by Honey T
Downtempo.cz: Garridge Old-skool Nu-sound
Shadowbox @ Radio 1 17/02/2013 - host: HONEY T + SBSTRD
Honey T - Live @ SIGNAll_FM (25.11.2012)


Videos
Honey T stuff - featured & reposts
2013 LP clips


suport

friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
friends
downlaod