ABUSE: SLEEPFIELDS EP

Je na tom cosi podivného, ale u Davida Lynche nikdy nevíš. Možná. Možná to tak doopravdy je, co myslíš? Dlouho nebyl vidět. Snad po vzoru svého agenta Coopera pátrá. Po čem? Po uspokojivé odpovědi, která je opředena tajemstvím. Vidím ho živě před sebou. Sedí, vidíš? Sedí a hlavu má v dlaních. Semknuté rty drtí zpola vykouřenou cigaretu, z níž v pravidelných intervalech uníkají malé obláčky dýmu. Ruka tu a tam nervózně projede už tak dost rozcuchanými vlasy. A kultovní režisér donekonečna omýlá jedinou otázku.


27. 11. 2002, publikoval bartias

Did Abuse kill my Laura?

Abuse: Sleepfields EPAle asi se pletu, že? Jen Lynch sám ví, kdo to skutečně udělal. Kdyby ovšem pátral tak, jak jsem popisoval v úvodu, nasedl by jako jiný jeho hrdina Alvin Straight na malinký traktůrek a vydal se na Slovensko. Právě odtud totiž pochází projekt Abuse, který nedávno vydal EP Sleepfields. Už perfektní designerské zpracování bookletu napovídá, že něco na té Lauře opravdu bude, ale pojďme spíše k hudbě. Pouhé čtyři skladby dokáží obstarat zážitek když ne napořád tak na opravdu dlouhou chvíli. Dokáží uspat, ale bude to spánek nepokojný, uklidnit, ale bude to klid napjatý, i vystrašit, ale nebudeš vědět, proč se vlastně bojíš. Víš, Sleepfields vyvolává emoce, uklidňuje zneklidňujícím způsobem.

Je noc. Jsem sám, široko daleko nikdo není. Cvrči jsou slyšet v trávě a Lara Flyn Boyle vypadá ve světle měkce dopadajícím na zápraží více než tajemně. Basa, trumpeta, klarinet, housle. Vkrádájí se mezi nás. Z lesa se ozývá čísi komicky zkreslený zpěv. Slova jsou tragická. Beaty znepokojivě tepou, jakoby někdo zlehka ťukal na okno. Byla to větvička? Nenech se vysmát, je bezvětří. Jakoby někdo kráčel ve tmě za chatou. Léto je smutné. Země je teplá, ale s ranní rosou padá chlad a s blížícím se východem slunce se ztrácí ta jistota. Ráno moudřejší večera? Lary Flyn Boyle se divně usmívá.

Nemám ve zvyku ti něco přímo nutit, ale Abuse stojí za to si poslechnout. Je to něco jako Angelo Badalamenti. Tolik, jak jen někdo, kdo není Angelo Badalamenti může Angelo Badalamentim být. A přeci je to jiné. Bez ohledů si to Twin Peaks bere a interpretuje po svém. Interpretuje skvěle, nutno podotknout. A možná se vážně pletu. Možná to nasedlo na úplně jiný traktůrek a vypráví cizí příběh, ve kterém jsi Lauro nezemřela a sovy jsou pořád sovami.

Abuse: Sleepfields EP
@ DeadRed Records 2oo2